Az elektromos hálózati hibák, jelenségek észlelésekor, jobb ha azonnal villanyszerelő szakemberhez fordul, mielőtt nagyobb baj nem történik.
Összeszedtünk néhány tipikus ilyen esetet.
Ha ezek közül bármelyik előfordul/előfordult már a háztartásban, azonnal keressen fel egy szakembert!
A kötődobozok felső részén füstös, sötét elszíneződés a vezeték túlzott melegedése miatt keletkezik, túlterhelt hálózat miatt. Sajnos sok esetben a kismegszakító nagyobbra cserélésével megoldották ugyan az idegesítő áramkimaradást, viszont a hálózatot, és a lakást is tűzveszélyesé tették ezáltal. A kismegszakítókat a vezeték keresztmetszetére kell méretezni.
Szintén a túlterhelés jele, itt viszont már 60-80 C-fokos lehet a kábel aminek a szigetelése elkezdett leolvadni.
A kötés már teljesen eltávolodott, nagyobb terhelés esetén látszik is ahogyan ívet húz, a nem megfelelő érintkezés miatt.
Hogy a legborzasztóbbat is említsük meg, a hibahelyen olyan hő keletkezik, hogy a vezeték szigetelés begyullad a velejáró hő elkezdi elolvasztani majd begyújtani a közeli szigetelést, vagy a dobozt, esetleg a tapétát. Pár perc alatt éghet az egész lakás. Ebben az esetben első dolgunk legyen az áramtalanítás, majd kezdjük el a tűzoltást poroltóval.
Kötéshibára utal, vagy vezeték kontaktus gyengülés esetén, nagyobb terheléskor lehet észlelni
Szintén kontakthiba van a hálózatban, ha több izzó egyszerre vibrál. Ha csak egy lámpatest akkor kapcsoló hiba is lehet.